admin@yaa.org.ua

Головна » Як відкрити автошколу в Україні, скільки коштує відкрити курси водіїв

Як відкрити автошколу в Україні, скільки коштує відкрити курси водіїв

icon-time22.11.2019

Не зважаючи на зростання цін на бензин, отримати права намагається переважна більшість українців. Просто поцікавтеся, у кого з Ваших друзів є права водія, виявиться, що майже у всіх. Раз є попит, то обов’язково буде і пропозиція. Це підтверджує чимала кількість курсів водіїв, що успішно працюють в будь-якому місті України. Тому діловита людина неодмінно захоче дізнатися: як відкрити автошколу в Україні, які для цього знадобляться документи, скільки стартового капіталу треба мати для відкриття курсів водіїв. Ці та інші питання ми розглянемо далі в статті.

Труднощі при відкритті автошколи

Спочатку розглянемо, які труднощі стануть нам на перешкоді при відкритті автошколи. В основному це бюрократія при оформленні всіх дозволів і конкуренція. Також розглянемо шляхи подолання цих перешкод.

Бюрократія та отримання необхідних дозволів

Основною складністю, що стоїть на шляху до відкриття автошколи, є необхідність реєстрації та отримання ліцензій, що займає не один місяць. Зазвичай для цього залучають професіоналів, оскільки спроба оформити всі потрібні дозволи без професійної допомоги виллється в ще більші грошові втрати та затягування процесу. Всі необхідні для відкриття автошколи в Україні ліцензії та дозволи ми розглянемо нижче, в спеціальному розділі.

Конкуренція і методи конкурентної боротьби

Попри складність відкриття автошколи, у всіх містах їх налічується чимала кількість і конкуренція дійсно висока. Тому далеко не кожен підприємець зможе налагодити успішний бізнес. Що можна зробити, щоб отримати клієнтів:

 • в першу чергу, конкурентною повинна бути ціна курсів водіїв. Багато людей при виборі школи приймають рішення виходячи не з відгуків про інструкторів або новизни автопарку, а з ціни курсу;
 • бажано розташовувати навчальні класи та майданчики для практичних занять якомога ближче до університетів, технікумів та інших навчальних закладів, студенти яких є Вашими потенційними клієнтами;
 • багатостороння рекламна компанія: створення свого сайту і закупівля контекстної реклами на нього, оголошення в ЗМІ та групах в соцмережах, розклеювання листівок і подача оголошень в онлайн-борди.

Документи, необхідні при відкритті автошколи в Україні

Почніть з ознайомлення з постановою КМУ від 20.05.09 No. 490 «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів», яка регламентує відкриття автошколи, а також Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.93 No. 3353-XII.

Відкриття автошколи неможливо без отримання ліцензії на навчання (діє 5 років з моменту видачі). Таку ліцензію зможе отримати виключно юридична особа. Тому першим кроком буде реєстрація підприємства.

Після того, як Ваша кампанія буде зареєстрована, збираємо такі документи для отримання ліцензії:

 • свідоцтво про держреєстрацію юрособи;
 • копії дозволів на використання автошколою ділянок землі, аудиторій та автотранспорту для уроків керування автівкою, оформлені згідно з вимогами законодавства;
 • завірені в місцевих органах влади та відділенні ДАІ маршрути переміщення автотранспорту під час практики;
 • на кожного інструктора і лектора теж збираються документи: ксерокопії дипломів і підтвердження кваліфікації, у кожного з інструкторів є атестат, який дозволяє навчати керуванню транспортними засобами на відповідну категорію;
 • інформація про технічний стан автошколи;
 • навчальні програми курсу, різні для кожної категорії прав водія.

На отримання кожного з цих дозволів підуть час і гроші, процес затягнеться на місяці, тому для відкриття навчального підприємства краще скористатися допомогою компаній, які допоможуть з отриманням дозвільних документів.

Де відкрити автошколу і як вибрати приміщення

Вибираємо з двох варіантів: оренда приміщення для автошколи або використання своєї площі. Звичайно, використання свого приміщення, особливо якщо у Вас воно вже є і не треба витрачати кошти на його покупку, виглядає більш привабливим при довгостроковій перспективі, але з цим варіантом пов’язані й деякі труднощі:

По-перше, при здійсненні навчальної діяльності у своєму приміщенні, необхідні дозволи санепідемстанції та державного пожежного нагляду.

По-друге, покупка приміщення забере більшу частину Вашого бюджету, а гроші ще знадобляться на обладнання, рекламу, автомобілі, тощо.

По-третє, не завжди наявна власність перебуває у вдалому місці, для відкриття автошколи.

Місце бажано вибирати, як уже зазначалося, ближче до будь-яких навчальних закладів. Досить непоганим рішенням є оренда одного або двох класів, наприклад, в училище або технікумі. Крім загального потоку клієнтів, ви отримаєте постійний наплив студентів цього закладу. Оголошення про початок запису на курси можна безкоштовно вивішувати прямо на всіх дошках оголошень в закладі.

Бажано для лекцій з практичним ухилом зняти або виділити окремий клас, де будуть розташовуватися різні наочні посібники, як то макет двигуна в розрізі або автотренажер.

Площа класних кімнат залежить від ймовірного числа учнів, зазвичай виходять з розрахунків 3 квадратних метри на слухача.

Устаткування для автошколи

Для проведення практичних занять необхідно купити мінімум два автомобілі. Бажано іномарки, цілком підійдуть вживані, але не старі авто. З моделей потрібно надавати переваги довговічним, дешевим в ремонті та комфортним для навчання новачків автомобілям, такім як, наприклад, Renault Logan або Chevrolet Lacetti. В українських умовах можна взяти Daewoo Lanos або Sens: їх багато в продажу, вони дешеві та немає проблем із запчастинами. До того ж вони популярні серед водіїв, а краще проходити практику на тому, на чому збираєшся потім їздити.

Відразу врахуйте, що автомобілі доведеться для початку здати в спеціальний сервіс, де вони будуть переобладнані під навчальні авто. Після такої модернізації їх доведеться реєструвати в ДАІ знову, але вже з закріпленням за ним статусу навчального автомобіля.

Перевагою перед конкурентами стане наявність в парку автошколи автомобілів з ручною та автоматичною коробками передач. В українських автошколах АКП зустрічається не так часто і це може дати перевагу перед конкурентами.

Від машин переходимо до обладнання класів, де, крім звичайної для навчальних підприємств меблів і класної дошки, доведеться купити ряд наочних посібників і тренажерів. Клас повинен пройти Державну Акредитаційну Комісію при введенні в експлуатацію, надалі наявність обов’язкового обладнання буде перевірятися контролюючими органами. Для отримання автошколою акредитації у 2019 році необхідно мати в наявності наступне обладнання:

 • агрегати гальмівної та кермової систем автомобіля (є можливість суміщення 2 в 1);
 • планшети з перехрестями (розміром 30х42 см на пружині для учнів і на магнітній дошці для викладача, розміром 90х120);
 • плакати;
 • стенди;
 • електрифікований макет світлофора.

Крім обов’язкового обладнання, є ще рекомендоване, яке виявиться додатковим плюсом при проходженні акредитації, а також підніме престиж Вашого закладу:

 • автотренажери, що являють собою кермо з педалями, панеллю приладів, авто кріслом і одним або трьома моніторами. Навіть проста модель автотренажер коштує понад 100 тисяч гривень;
 • обладнання для автодромів (конуси, світлофори, дорожні знаки, тощо);
 • проектор з екраном і записи відеокурсів;
 • кілька комп’ютерів для здачі внутрішнього іспиту за допомогою системи, затвердженої МВС України.

Набір кадрів в автошколу

Набирати до штату працівників бажано з осіб з профтехнічною освітою. Як мінімум знадобиться пара інструкторів і один викладач. Кращим варіантом буде знайти персонал з досвідом роботи саме в автошколі. Свій автомеханік в штаті допоможе заощадити гроші на СТО. Можна за доплату покласти обов’язки механіка на одного з автоінструкторів, він же буде перевіряти справність автівок.

Не можливе функціонування автошколи без бухгалтера та адміністратора. Обов’язки бухгалтера: звітність, нарахування зарплати, робота з рахунками. Адміністратор веде прийом клієнтів і запис їх на курси, формує групи, укладає договори, працює з графіками занять. Для адміністратора важливі такт і витримка, через те, що на нього покладено обов’язок вирішувати конфліктні ситуації з клієнтами та весь зворотний зв’язок, включаючи прийом скарг і відповіді на питання.

Зазвичай викладачі отримують погодинну оплату, інструктори — фіксовану суму за кожного учня, а адміністративний персонал — фіксовану місячну ставку.

Організація діяльності автошколи

Організація роботи автошколи вимагає серйозних трудовитрат і краще доручити її грамотному і досвідченому адміністратору. Спершу необхідно розробити програми курсів, бо, наприклад, для кожної з категорій «В», «C» і «D» необхідна своя технічна база і теоретичні матеріали.

Для кожної групи складається графік теоретичних занять і обмовляється можливе вікно вибору часу для поїздок з інструктором. Надалі, після узгодження максимально зручного для кожного зі слухачів часу поїздок, заповнюється графік практичних занять з водіння.

Скільки коштує відкрити автошколу?

Ми згадали всі основні кроки для відкриття автошколи в Україні. Тепер розберемося, скільки нам коштуватиме відкриття автошколи і як довго таке капіталовкладення буде окупатися. Ще до перших інвестицій, Ви повинні написати детально продуманий бізнес-план автошколи, з розрахунком кожного пункту витрат. У ньому повинні бути такі пункти, хоча ціни будуть різними для кожного міста України:

Разові витрати при відкритті

 • за відсутністю свого приміщення — покупка або оренда кількох кімнат + автодром. Вартість сильно коливається в залежності від міста, престижності району, стану і площі приміщення;
 • можливо знадобиться ремонт класів — від 2 тис. грн за 1 кв.м .;
 • збір необхідних документів, отримання ліцензій та дозволів — від 10 тис. грн;
 • мінімальний пакет обладнання для класів, який дасть можливість отримати акредитацію — від 33 тис. грн, без автотренажерів, меблів, обладнання для автодрому і відеопроектора;
 • макет агрегату «Двигун легкового автомобіля» — 34 тис. грн;
 • автотренажер на базі автомобіля Lanos / Sens одномоніторний — від 132 тис. грн;
 • обладнання для автодрому — від 31 тис. грн;
 • покупка автомобілів — від 4500 доларів за штуку + витрати на переобладнання і перереєстрація документів під навчальне авто.

Щомісячні поточні витрати

 • орендна плата за відсутності свого приміщення;
 • комунальні послуги — від 5 тисяч гривень взимку;
 • податки та плата за ліцензію — від 7 тис. грн;
 • зарплата співробітникам — від 10 тисяч гривень на одного співробітника з урахуванням податків. Зарплата залежить від кваліфікації та досвіду співробітника, а також середньої зарплати у Вашому місті.
 • бензин і автозапчастини — від 3 тисяч гривень;
 • рекламна компанія — від 3 тисяч гривень на місяць.

Навіть при розрахунку бюджету з мінімально обладнаними класами, видно, що початкові інвестиції досить великі. При середній ціні в 7 тисяч гривень за повний курс водіння, капіталовкладення окупляться приблизно за 3 роки. Точні ціни оренди та вартість навчання у Вашому місті легко знайти в інтернеті. Як з’ясувалося, відкриття автошколи на практиці значно складніше і більш затратне, ніж можна було припустити. Крім великих фінансових вливань, труднощами стануть складне отримання ліцензій, пошук досвідченого, адекватного персоналу, боротьба за клієнтів з конкурентами. Підмогою у відкритті автошколи будуть наявність свого приміщення, своїх автомобілів і т.п.

Лист Народному депутату України Дубінському О.А.

icon-time20.11.2019

Пропозиції до законопроекту №2201 від 02.10.2019 року.

icon-time20.11.2019

Лист з претензіями до законопроекту №2201 від 02.10.2019 року

icon-time20.11.2019

Відкритий лист до Автошкол

icon-time20.11.2019